Tábor 2005 – Táborový deník


Pátek – Příjezd

Po příjezdu jsme – jak už to na stanových táborech bývá postavili zbývající stany ( jak překvapující :o)) a ubytovali jsme se. Pak následoval vůbec první nástup v historii tohoto tábora. Po nástupu následovaly seznamovací hry a večeře. Později večeře, po dobrém jídle jsme si vyslechli krásné povídání.

Po setmění jsme si zahráli noční hru úkolem bylo najít Sněhurku, trpaslíky a nenechat se chytit vlkem. No a po náročném dni jsme byli unavení a tak jsme šli spinkat :o).

Sobota – Den 1.

Jakmile jsme se všichni vyhrabali ze spacáků – sešli jsme se na nástupu. No a protože jsme měli hlad ( jak už to po ránu bývá ), tak jsme ten nástup odbyli a la „honem rychle“ a vrhli jsme se na výbornou snídani, kterou nám připravily naše skvělé kuchařky ( + jeden kuchař :o)) Po ní se děti po družstvech vypravily čerpat moudrosti a dovednosti od našich vedoucích ( uzlování, zdravověda, práce se dřevem a dokonce si mohly vyzkoušet i pomůcky pro nevidomé což není zrovna levná záležitost ). Odpoledne, po skvělém obědě a odpoledním klidu jsme s dětmi hráli hru, která se jmenuje „120“ Hra se hrála v táboře a děti moc bavila :o) Docela se nám to protáhlo. Pak už nastal čas večeře a po ní jsme se všichni sešli ve společenské místnosti, abychom vyslechli první část příběhu o Noem. O tom, že nějaký pan Noe dostal od Pána Boha za úkol postavit velikou loď…. O tom, že se mu ostatní lidé smáli, protože bylo hezky a vůbec se jim nezdálo, že by mělo pršet… a o dalších krásných, duchovně hlubokých věcech… A pak už se šlo do hajan :o)

Neděle Den 2.

Dnes dopoledne jsme pokračovali v osvojování praktických dovedností ze včerejšího dne. Po dobrém obědě následovala hra „Safari“, která se hrála v lese ( skrytým účelem hry bylo unavit děti ) To se nám ale nějak nepovedlo – děti mají energie pořád na rozdávání :o) Jinak ze hry byli nadšené – jen podmínky ZOO se jim moc nelíbily :o) – TJ: Měnili jsme po vteřinách ceny zvířat… Jako večerní program jsme poslouchali pokračování příběhu o Noemovi, zpívali písničky a radovali se z krásně prožitého dne :o)

Pondělí – Den 3.

Do dnešního programu jsme zařadili přípravu „Talent Show“, která se konala večer. Děti si v průběhu dne připravovaly pokřiky a vystoupení, která chtěli do programu zařadit a večer jsme se všichni sešli ve společenské místnosti a za pomoci „odborné poroty“ jsme hodnotili krásná a zajímavá vystoupení všech družstev.

Úterý Den 4.

Jó tak dneska to byl zajímavý den :o) ( ostatně jako všechny na tomto táboře :o)). Na dnešek byl naplánovaný celodenní výlet do Podhradí – to je vesnička pod zříceninou hradu, jehož jméno je Vikštejn. Jednou z opravdu „speciál zajímavostí“ je provazový most z vedlejšího tábora, který některým zkřížil cestu, a který se úžasně houpe nad řekou a NEMÁ ZÁBRADLÍ !!! Jedna chytrá slečna tuto situaci vyřešila jednoduše tak, že tu řeku přeplula na voru. Zbytek nabral odvahy a Hurá ( ne všichni tak jásali… ) na most. Výlet byl moc pěkný, dala se na něm pozorovat spousta přírodních krás :o) ( Pán Bůh je prostě dokonalý, a kdo by to chtěl zpochybnit, tak ať jako první otevře oči a podívá se kolem sebe… ). No a na večer bylo pro děti nachystané překvapeníčko :o) Dneska jsme totiž jako vedoucí dostali volno co se týče večerních hlídek a děti nás měli zastoupit. A tak se rozdělily hlídky mezi dobrovolníky z dětských řad a vedoucí si ( na oko ) spinkali :o) až do té doby, než do hluboké noci zazněl naším táborem zvuk píšťalky a k němu dovětky jako např. „Oni nám kradou vlajku… ???!!!“ nebo „Dyyyť vám utečooou“ Ona totiž na dnešek byla domluvena přátelská noční návštěva našich kamarádů z oddílů Pathfainder s cílem vyzkoušet děti, jak si povedou při obraně naší táborové vlajky. No bylo to hodně zajímavé. Po hodině hry se nechali naši „lupiči“ chytit.

Středa – Den 5.

Člověk by si myslel, že po včerejším náročném dni budou děti unavené, klidnější… Vůbec ne! Já vždycky říkám „Cíl – unavit děti… Výsledek – unavení vedoucí :o)“ Na dnešek jsme si pro ty naše vlčata připravili hru, která dostala název podle jednoho známého pořadu „Pevnost Boyard“. A taky měla podobná pravidla… Děti měli za úkol oběhnout různá stanoviště, které byly po táboře rozmístěné a za splněný úkol získat indicie, které jim pomohly v hádání názvu pohádky. Každé družstvo mělo jinou pohádku a každé družstvo svou pohádku uhodlo. Hra se dětem líbila a podle mého názoru byla krásně nápaditá. No a na večer byl připravený speciální program – diskotéka, ze které byly děti nadšené . Po diskotéce jsme pozorovali hvězdnou oblohu hvězdářským dalekohledem.

Čtvrtek – Den 6.

Dneska byl krásný, horký, letní den. Den, na který určitě nezapomenu. Dnes jsem si poprvé v životě zahrála „pěnovou bitvu“, kterou jsme hráli na louce a bojovým nábojem byla pánská pěna na holení :o) Na konci hry jsme všichni vypadali jako sněhuláci, dorazili jsme se „polívačkou“ – něco podobného jako „pěnová bitva“ – jenom s vodou.:o). A hned po těchto hrách jsme šli všichni k řece, kde jsem společně se svojí kamarádkou Vlaďkou přiznala před celým světem a celým vesmírem, že už celý svůj život chci následovat Krista a byla jsem pokřtěná. Večer jsme si pak vyslechli konec a pointu příběhu o Noem.

Pátek – Den 7

Dnes jsme měli pořádali táborovou olympiádu v netradičních soutěžích a odpoledne vodní bitvu.Do prvního kola se zapojili skoro všichni. Před druhým kolem jsme se rozdělili na dvě skupiny: větší skupina šla k řece a menší skupina převážně dorost a pár vedoucích si dali kolo na „doražení“ nalili jsme na sebe asi 300 litrů vody. Bylo to super konečně jsme si pořádně užili vody.

Sobota – Den 8

Dnes jsme pro děti připravili na do poledne „Pokladovou hru“ Smyslem hry bylo, že se určila trasa, po které později putovaly jednotlivé družstva a během cesty nacházely různé směrovačky a úkoly jako např. „Donést do tábora každý jednu kopřivu“ nebo „Poklad je …“ A až naši poutníci pouť dokončili – našli sladký poklad :o) Duch odpoledne se nesl ve znamení studené vody. Kromě „polívačky“ a dalších her jsme také hráli hru „Ani nepípni“, při které si děti lehnou na lavičku ( v plavkách ) a jejich vedoucí nebo někdo z dospělých naplní láhev studenou vodou a pomalinku ji vylévá na nebohé děťátko, které nesmí ani pííípnout. Do hry se aktivně zapojili i dospěláci :o) Večer jsme si zazpívali písničky u táboráku, a pobavili jsme se. Celý večer nad táborem blikali blesky a mohutně hřmelo,spadlo pár kapek deště začali jsme se modlit, aby nás to minulo Pán Bůh nás vyslyšel-mohutný déšť nás obešel. (Později jsme se dozvěděli o průtrži mračen o 5km dále.) Potom jsme šli do spacáku…

Neděle – Odjezd

Asi se budete divit, že u nadpisu je mračící se smajlík. Je to proto, že se mi vůbec odjíždět nechtělo – i když jsem se těšila až uvidím rodinu… Dneska se na nás nebíčko od rána mračilo a do našeho balení nám skočil prudký déšť. Ale zvládli jsme to. Po cestě lesem a po silnici jsme nastoupili do autobusu a tím jsme dojeli do Opavy, kde si nás vyzvedli naši blízcí. Myslím si, že tento tábor byl Bohem požehnaný. Mám z něj opravdu pěkné vzpomínky a doufám, že příští rok se opět sejdeme pod stanem :o)

Děkuji, Všem, za podporu a pomoc na tomto táboře bez Vás by se tento tábor nemohl konat.

Pavlína Skopalová, Pavlína Víchová, Jiří Ščudlík