Jak se stavěla Hvězdná brána

Pokud by jste chtěli vědět podrobnější informace o této bráně nebo ji dokonce stavět, tak nám jednoduše napište. Budeme se snažit pomoci. Nevyhrazujeme si na to žádná práva.

Pokud jste někdy viděli film nebo díl ze seriálu Hvězdná brána, pak Vám je určitě jasné o co se vlastně jedná. K táboru jsme se rozhodli trochu opravit a vylepšit maketu brány z loňského tábora. Jedná se asi o 2,5 m velký kruh z dřevotřísky. Bránu jsme přetřeli a nakreslili symboly nové, tentokrát antické. Z praktických důvodů brána obsahovala jen 24 symbolů (na každém segmentu 6). Symboly reprezentují znaky anglické abecedy podle přiloženého fontu. Pro efekt jsme tentokrát vybavili bránu LED a žárovkami. Původně jsme chtěli LED umístit do „teček“ v symbolech, tak jak je to v seriálu. Nicméně, protože by jich bylo mnoho (= moc práce, drahé), tak jsme se rozhodli je dát do řad kolem vnějšího a vnitřního kruhu. Počet LED klesl z nějakých 500 na 192. Ke každému symbolu náleží 8 LED. Chavrony jsou realizovány z lišt a modré fólie podsvícené žárovkami. Do středu měl být původně umístěn po obvodu ještě modrý světelný řetěz, který měl simulovat „červí díru“. Na to nám už ale nezbyl čas, nicméně elektronika pro to připravena je. Zvuk se přehrává pomocí CD mechaniky.

Na táboře byly specializace. Vědci se učili antičtinu, tedy šifru, kde každý znak anglické abecedy byl reprezentován pomocí antického symbolu. V jedné z her získali adresu planety, na kterou se měli vypravit. To, že nalezli správnou adresu zjistili jednoduše tak, že se jim bránu podařilo vytočit. Cesta Hvězdnou bránou byla pak prakticky celodenní výlet se sbíráním různých informací.

Co brána dělá?

Vytáčení i zavírání brány je uděláno po vzoru seriálu Stargate Atlantis. Vytáčí se přesně zadaná adresa a výsledek je opravdu velice efektní, brána je velká a především večer se všemi těmi světly a zvukovými efekty to vypadá úžasně ;-).

Po zapnutí brána čeká na zadání některé ze známých adres. Po té, co se správně zadá některá adresa se spustí přehrávání zvuků z CD, na bráně se rozsvítí symbol a formou běžícího světla „dojede“ až na 1. symbol zadané adresy. Rozsvítí se 1. chavron a po malé prodlevě se začne podobným způsobem „vytáčet“ 2. symbol adresy, ale v opačném směru. Po „vytočení“ všech symbolů se na okamžik rozsvítí všechny symboly na bráně (pak již budou svítit opět pouze zadané symboly) a případně rozsvítí světelný řetěz. Vytáčení brány trvá 44 sekund. Po vytočení brána čeká na stisk ENTERu, který ji „zavře“. Při zavírání se opět rozsvítí všechny symboly, chavrony zhasnou a po určité časové prodlevě zhasnou i symboly se světelným řetězem. Zavírání trvá 7 sekund. Potom je možné opět zadávat jinou adresu.

Koncept a popis zapojení

Zapojení je docela jednoduché – základem je IC2, což je 8-mi bitový mikroprocesor. Jj, již stará záležitost, nicméně když máte pár x51 v šuplíku… Stará se o komunikaci s PS/2 klávesnicí, ovládání CD mechaniky, chavronů a spínání relé pro světelný řetěz. Protože nemá dostatečný počet I/O pinů, je rozšířen o 2. mikroprocesor IC1. Komunikace mezi IC1 a IC2 je asynchronní sériová přes UART. IC1 se stará o „vytáčení“ symbolů. Výstupy mikroprocesorů jsou posíleny Darlingtonovými poli. Napájení zajišťoval ATX zdroj.

Fotodokumentace